top of page

Kniha druhá kapitola 28- Dynastia (1938 n.l.)

Bol koniec roku a Zvrškovec práve zavrel dvere za pánom Pavúkom, ktorý bol dedičným pokladníkom spolku Slovenov, ktorého predsedov od jeho založenia tvorili zástupcovia rodiny Zvrškovcovcov. Dvanásteho marca 1938 sa Rakúšania dobrovoľne spojili s Hitlerovým Nemeckom a Slováci cítili, že nastal čas na vysporiadanie vzťahov v Československu, ktoré pre nich od jeho vzniku bolo veľkým sklamaním. Sny o modernom štáte Čechov a Slovákov sa po vražde Štefánika rozplynuli hneď po nástupe novej vlády v Prahe. Česká inteligencia, ktorá prvú svetovú vojnu presedela doma, zrazu videla svoje poslanie v novom Československu pomáhať Slovákom v tom, že sa jej veľká časť v rámci tzv. bratskej pomoci presťahovala na Slovensko. Nepoznali pomery v starom Uhorsku a boli presvedčení, že pokrok a kultúra prichádza od západu, čiže z Prahy. Na Slovensku nastalo budovanie Československých inštitúcií, ktoré podliehali Prahe a vždy boli vedené českými prisťahovalcami. Táto kolonizácia postihla školstvo, kultúru a hlavne verejnú správu na novom Slovensku. Matica slovenská už nebola problémom maďarských šovinistov, ale českej inteligencie. Proces kolonizácie Slovenska mal však aj majetkovú podstatu v tom, že Čechmi vedená verejná správa prideľovala majetky Maďarov hlavne Českým prisťahovalcom.

Keď Český akademickí predstavitelia v novom Československu začali vymýšľať nové teórie o tzv. Československom národe, vedenie spolku rozhodlo o nových cieľoch pre Slovenov, z ktorých najpodstatnejším bolo prehodnotenie zmysluplnosti zotrvania v štáte s Čechmi a vytvorenie buď federálneho alebo samostatného Slovenského Štátu. Pre túto myšlienku sa nadchla nielen Ľudová strana, ale aj veľká časť slovenskej cirkvi, ktorej organizácia bola chrbticou pre realizáciu týchto snáh.

Tridsiateho septembra 1938 bola podpísaná Mníchovská zmluva a členovia spolku cítili, že nastal čas nielen rozprávať o pomernosti reprezentácie Slovákov vo verejnej štruktúre Československa, ale aj konať. Už šiesteho októbra sa v Žiline ustanovila nová Slovenská vláda, ktorá si priamo vynútila oficiálny vstup štyroch Slovákov do štátnej štruktúry Československa.

Nová Slovenská vláda konečne po dvadsiatich rokoch od vzniku spoločného štátu ustanovila prvých Slovákov ako svojich zástupcov v Prahe. Láska k Čechom sa na Slovensku blížila k bodu mrazu.

Karol Sidor sa stal štátnym ministrom, Jozef Zvrškovec bol ustanovený ako delegát na Ministerstve zahraničia, Alexander Hrnčár na Ministerstve financií a Štefan Haššík na Ministerstve obrany.

Zvrškovec, tak ako jeho otec, zasvätil celý svoj život boju za práva Slovákov a po štúdiách práva v Paríži sa vrátil na Slovensko, kde okrem právnej agendy viedol Ústredie katolíckeho študentstva. Cez kongresy Pax Romany sa dostal do zahraničnej politiky a našiel aj nového priateľa v osobe Karola Sidora, ktorý bol šéfredaktorom Časopisu Slovák.

Ako mladý, 34 ročný delegát Slovenskej vlády sa usadil v Černickom paláci a tiež si tam zriadil oficiálnu kanceláriu. Začalo obdobie úzkych stykov s českou, ale hlavne nemeckou elitou v Prahe. Najdôležitejšou úlohou bolo zistiť, ako Nemci zareagujú na eventuálne oddelenie Slovenska od Čiech.

S Nemcami sa postupne dohodol model rozdelenia Československa tak, že Slovensko odstúpi od Devína a Petržalky výmenou za vyzbrojenie slovenskej Hlinkovej gardy a garancie, že Nemci zakročia voči Čechom a Maďarom v prípade ich vojenského napadnutia samostatného Slovenska v budúcnosti.

Ešte si spomenul na svoju nedávnu prednášku o možnom federatívnom modeli Slovensko Českého spolužitia v budúcom Československu. Prítomní českí vysokí úradníci len s nevôľou sledovali jeho jednoznačné začlenenie Českého kráľovstva do sféry nemeckého vplyvu počas posledných 1000 rokov a jeho názor, že Slováci si takéto politické nevoľníctvo neželajú. Potom, čo Zvrškovec ako zástupca slovenskej vlády takto jednoznačne deklaroval postoj Slovenskej vlády, sa jedna tretina českých poslucháčov zdvihla a demonštratívne odišla.

S Pavúkom dohodol prípravu novej Slovenskej národnej banky, ktorej zatiaľ chýbali zásoby zlata, aby nová mena mohla fungovať...

 

 

 

 

7 views0 comments

Recent Posts

See All

Kniha druhá kapitola 40- Pred Novým rokom

Dlho som váhal, či zverejnenie týchto skutočností nie je predčasné, avšak po našom poslednom stretnutí, kde sme si pripomenuli aj nášho...

Kniha druhá kapitola 39- Uhorsko

Alko už sedel v aute, keď Franti vošiel do garáže, ktorej dvere boli otvorené tak, že ju slnečné lúče ráno 26. decembra vysvietili...

Comentários


Post: Blog2_Post
bottom of page